Decyzja o wizycie u psychoterapeuty często należy do trudnych. Zdarza się, że pierwszą wizytę odkładamy w czasie. Przyczyny są różne, jedną z nich jest brak świadomości tego, czym tak naprawdę jest psychoterapia i czego spodziewać się idąc do psychoterapeuty.
Spotkania trwają zazwyczaj 50 minut. Wyjątkowo planowane są sesje 1,5 godz.
Na pierwszym spotkaniu wstępnie zapoznaję się z problemem pacjenta, przedstawiam założenia terapii, wspólnie zastanawiamy się nad wstępnymi celami terapii. Jest to też moment, kiedy ustalamy czy chcemy dalej ze sobą pracować. Podstawą terapii jest relacja między terapeutą i pacjentem oparta na zaufaniu i akceptacji. Pozwala wtedy stworzyć wspierającą, życzliwą relację, która umożliwi prawidłowy proces terapeutyczny. Jeśli któraś ze stron uzna, że nie odnajduje się w tej relacji (co jest w porządku) dziękujemy sobie za spotkanie. Mogę ewentualnie polecić innego terapeutę/terapeutkę.
Jeśli osoba zgłaszając się do gabinetu podejmie decyzję o rozpoczęciu psychoterapii, na tym etapie ustalane są zasady dalszej współpracy. Kilka pierwszych wizyt służy wzajemnemu poznaniu się i rozeznaniu głównych problemów, będących powodem zgłoszenia. Na kolejnym etapie, opierając się na wiedzy zdobytej w trakcie spotkań, psychoterapeuta jest w stanie przygotować wstępną diagnozę oraz zaproponować możliwe sposoby pomocy lub leczenia. Gdy już zaczniemy pracę, zalecane jest zakończenie założonego cyklu.
Terapia trwa od kilku do kilkudziesięciu spotkań. To pozwala osiągnąć zadowalające efekty. Ilość spotkań zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta. Należy jednak pamiętać, że ustalona na początku ilość spotkań jest orientacyjna i w trakcie terapii może ulec zmianie.
Psychoterapia nie opiera się na dawania rad, czy też „sterowaniu” życiem. Zmiany pojawiają się na drodze pracy osoby uczestniczącej w terapii, której towarzyszy psychoterapeuta, korzystając ze swojej wiedzy, angażując się oraz stosując metody właściwe psychoterapii poznawczo-behawioralnej.
Jeśli odczuwasz dyskomfort, niepewność, masz przekonanie że „coś jest nie tak”, trudno Ci wyobrazić sobie najbliższą przyszłość, czujesz się samotny lub opuszczony, zniecierpliwiony swoim życiem, prawdopodobnie spotkanie z doświadczonym psychoterapeutą pozwoli Ci w rozeznaniu swoich problemów oraz znalezieniu odpowiedzi na pytanie, czy psychoterapia jest Ci potrzebna.