Czyli, jak wygląda pierwsza i kolejne wizyty u psychoterapeuty.

Decyzja o wizycie u psychoterapeuty często należy do trudnych. Zdarza się, że pierwszą wizytę odkładamy w czasie. Przyczyny są różne. Jedną z nich jest brak świadomości tego, czym tak naprawdę jest psychoterapia i czego spodziewać się idąc do psychoterapeuty.

Spotkania indywidualne trwają zazwyczaj 50 minut. Wyjątkowo planowane są sesje indywidualne 1,5 godz. 

Sesje w terapii par trwają 1,5 godz.

Na pierwszym spotkaniu wstępnie zapoznaję się z problemem pacjenta, przedstawiam założenia terapii, wspólnie zastanawiamy się nad wstępnymi celami terapii. Jest to też moment, kiedy ustalamy czy chcemy dalej ze sobą pracować. Podstawą terapii jest relacja między terapeutą i pacjentem oparta na zaufaniu i akceptacji. Pozwala wtedy stworzyć wspierającą, życzliwą relację, która umożliwi prawidłowy proces terapeutyczny. Jeśli któraś ze stron uzna, że nie odnajduje się w tej relacji (co jest w porządku) dziękujemy sobie za spotkanie. Mogę ewentualnie polecić innego terapeutę/terapeutkę.

Gdy osoba zgłaszając się do gabinetu podejmie decyzję o rozpoczęciu psychoterapii, na tym etapie ustalane są zasady dalszej współpracy. Kilka pierwszych wizyt służy wzajemnemu poznaniu się i rozeznaniu głównych problemów, będących powodem zgłoszenia. Na kolejnym etapie, opierając się na wiedzy zdobytej w trakcie spotkań, psychoterapeuta jest w stanie przygotować wstępną diagnozę oraz zaproponować możliwe sposoby pomocy. Gdy już zaczniemy pracę, zalecane jest zakończenie założonego cyklu.

Terapia trwa od kilku do kilkudziesięciu spotkań. To pozwala osiągnąć zadowalające efekty. Ilość spotkań zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta. Należy jednak pamiętać, że ustalona na początku ilość spotkań jest orientacyjna i w trakcie terapii może ulec zmianie.

Psychoterapia nie opiera się na dawania rad, czy też „sterowaniu” życiem. Zmiany pojawiają się na drodze pracy osoby uczestniczącej w terapii, której towarzyszy psychoterapeuta, korzystając ze swojej wiedzy, angażując się oraz stosując metody właściwe psychoterapii poznawczo-behawioralnej.

Jeśli:

  • odczuwasz dyskomfort, niepewność, masz przekonanie że „coś jest nie tak”,
  • trudno Ci wyobrazić sobie najbliższą przyszłość,
  • czujesz się samotna/y lub opuszczona/y, zniechęcona/y swoim życiem,

prawdopodobnie spotkanie z doświadczonym psychoterapeutą pozwoli Ci w rozeznaniu swoich problemów oraz znalezieniu odpowiedzi na pytanie, czy psychoterapia jest Ci potrzebna.

                                                                                                       –

Jeśli czujesz, że potrzebna ci pomoc napisz lub zadzwoń,
wspólnie znajdziemy rozwiązanie

+48 517 046 602doradztwo@uwazne.pluwazne

    * pola wymagane

    Dbam o Państwa prywatność. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Ewa Łabieniec, prowadząca działalność gospodarczą pod nazwą UWAŻNE. Doradztwo. Psychoterapia. Ewa Łabieniec NIP: 851-102-32-65. Podane dane będą przetwarzane w celu kontaktu zwrotnego. Wypełniając i wysyłając formularz wyrażacie Państwo zgodę na przetwarzanie zawartych w formularzu danych osobowych. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziecie Państwo w polityce prywatności.