U-WAŻNE

Czy potrafisz skupić uwagę na tym, co właśnie robisz?

Stan, kiedy koncentrujesz swoją uwagę na wykonywanej czynności, to uważność. Uważność, po angielsku mindfulness, polega na zwracaniu szczególnej uwagi. Jest to zamierzona uwaga, skupienie na teraźniejszości, bez robienia osądów.

Uważność jest umiejętnością, dzięki której poznajemy siebie samych. Potrzebujemy spokoju serca, umysłu, samokontroli – jeśli chcemy, aby nasze wysiłki przynosiły dobre rezultaty. Gdy tracimy samokontrolę, pozwalamy niecierpliwości i złości zakłócić naszą pracę, odbieramy jej tym samym jakąkolwiek wartość.

Każdą czynność warto wykonywać uważnie. Aby zapanować nad własnym umysłem i uspokoić myśli, dobrze uważnie przyglądać się naszym uczuciom i wrażeniom zmysłowym. Taka uważność, pełna współodczuwania, przekłada się na naszą postawę wobec innych ludzi, a zwłaszcza najbliższe otoczenie. Uważność ma wpływ na jakość naszego życia, naszych relacji, naszej pracy. Daje możliwość cieszenia się z prostych rzeczy w życiu.

Uważność można wyćwiczyć, choć wymaga to czasu. Za to jej zdobycie poprawia jakość naszego życia, wpływając zarówno na umysł i ciało. Kiedy zamierzasz rozpocząć swoją sesję treningową z uważności skieruj swoją uwagę na przeżywanie chwili obecnej, zachowaj ciekawość i akceptację.

Jon Kabat-Zinn, znany na całym świecie psychiatra, psychoterapeuta i specjalista z zakresu mindfulness, wskazuje, że postawy, które powinny towarzyszyć uważności, to:

  • Brak osądu. Skupiaj się na obserwacji swoich doznań, nie osądzając myśli ani uczuć, które powstają w Twoim umyśle, po prostu pozwalając im powstawać.
  • Cierpliwość i wytrwałość.Pozwalaj, aby rzeczy przychodziły w swoim czasie i często ćwicz uważność.
  • Sposób myślenia początkującego.Postrzegaj proces tak, jak podczas pierwszych treningów. Zachowaj otwartość i elastyczność umysłu.
  • Zaufaj sobie, aby zacząć, a następnie normuj to, co powstaje w procesie mindfulness.
  • Nie forsuj.Unikaj tworzenia oczekiwań. Po prostu oddaj się treningowi, nic więcej.
  • Rezygnacja i odpuszczenie:Nie przywiązuj się ani do doświadczenia ani do tego, co z niego wynika, na przykład okoliczności życiowych. Po prostu pozwól, aby wszystko działo się, jak powinno.

Według R.A. Baer, uważność polega na tym, aby obserwować sposób, w jaki kroczymy przez życie. Zatrzymać się i obserwować, żeby móc zobaczyć, w jakie psychologiczne pułapki wpadamy. Pułapki takie jak obsesje, unikanie, zachowania oparte na emocjach, samokrytyka i perfekcjonizm.

„Uczyć się uwagi tak naprawdę oznacza uczyć się być w pełni człowiekiem. Uwaga jest esencją, istotą każdej dobrej pracy, bez względu na to czy jest to praca zawodowa, praca w domu, czy jakiekolwiek inne zajęcie. Jakość Twojej pracy zależy od jakości/rodzaju uwagi jaką poświęcasz temu zajęciu. Uwaga oznacza skupienie, oznacza prostotę, koncentrację na jednej rzeczy, jednej osobie w danym momencie”.

– Laurence Freeman

„Jest tylko jeden najważniejszy czas, a ten czas – to teraz. Chwila teraźniejsza jest jedynym czasem, jaki mamy. Najważniejszą osobą jest zawsze ta, z którą właśnie przebywamy, która stoi przed nami, bo kto wie, czy jeszcze z kimkolwiek będziemy mogli się spotkać. Najważniejszym zajęciem jest czynienie szczęśliwym tego, kto znajduje się obok nas, albowiem samo to stanowi cel życia”.

– Thich Nhat Hanh

„Praktykowanie uważności prowadzi do przemiany. Jeśli praktyka jest systematyczna, wzorce i przyzwyczajenia, które tak często nas kaleczą, zostają stopniowo przełamane. W miarę wzrastania zdolności do uważnego życia pozbywamy się automatyzmów, które kierowały nami przez długi czas”.

– Rezvan Ameli

„Bez względu na to, co pojawi się w Twoim umyśle, po prostu to obserwuj”.

– Ajahne Chah

Jeśli czujesz, że potrzebna ci pomoc napisz lub zadzwoń,
wspólnie znajdziemy rozwiązanie

+48 517 046 602doradztwo@uwazne.pluwazne

    * pola wymagane

    Dbam o Państwa prywatność. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Ewa Łabieniec, prowadząca działalność gospodarczą pod nazwą UWAŻNE. Doradztwo. Psychoterapia. Ewa Łabieniec NIP: 851-102-32-65. Podane dane będą przetwarzane w celu kontaktu zwrotnego. Wypełniając i wysyłając formularz wyrażacie Państwo zgodę na przetwarzanie zawartych w formularzu danych osobowych. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziecie Państwo w polityce prywatności.